December - 2024

NePoToSrCePeSo
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  



Statistika strani...

Skupaj objav 706
Skupaj ogledov 1870153 strani
Oddano glasov 1276

Skupaj 2884591 prikazov
Skupaj 115874 obiskov
Online 53 obiskovalcev

Postanite sponzor

Za izpolnitev vseh naših načrtov in za normalno delovanje društva, seveda ne gre brez finančnih sredstev zato vas vabimo in naprošamo, da nam s finančnim prispevkom pomagate pri delovanju kluba. Za vaše sodelovanje, kot tudi za vso podporo, ki jo boste nudili našemu šahovskemu klubu, se iskreno zahvaljujemo!


Impresum

Lastnik:
ŠK Branik Maribor
Odgovorni urednik:
Miran Zupe
Tehnično urejanje:
Franci Štiberc

Za vsebino spletne strani in posameznih rubrik odgovarja urednik, za vsebino "Koledar dogodkov" odgovarja organizator dogodka, ki je vsebino posredoval naši spletni strani ali jo objavil na spletni strani ŠZS.


Dobrodošli na spletni strani ŠK Branik Maribor!

 Nedelja, 07. junij 2015 12:53:57 - Mladina

Rešujte šahovske probleme


Rešujte šahovske probleme

Analizirajte trenutno pozicijo na šahovnici in najdite možno rešitev v doloèenem številu potez. Kako?

  • Ocenite nasprotnikovo pozicijo (razpored figur, materialno prednost, linije in diagonale, možne nasprotnikove grožnje)
  • Ocenite svojo pozicijo in možnosti za napad oziroma šah mat
  • Rešitev skušajte najti v mislih tako - ne da bi pomikali figure na šahovnici
  • Ko ste našli idejo rešitve poskušajte premakniti figure na želeno pozicijo na šahovnici. Pomagate si lahko z postavitvijo figur na domaèi šahovnici!
  • Èe vam v veè poizkusih ne uspe kliknite na gumb "Namig"!

Šahovski problem je uganka na šahovnici, ki reševalcu predstavlja neko nalogo. Npr. beli je na potezi, najdi tako potezo belega, da na vsak odgovor sledi mat èrnemu. Tak problem se imenuje »mat v dveh potezah« ali dvopoteznik. Sestavljavec problema se imenuje tudi kompozitor. Veè izrazov uporabljenih v šahovskih problemih je v izrazoslovju problemskega šaha.

Šahovski problem je umetno postavljena (komponirana) pozicija; ni del neke šahovske partije, temveè namensko sestavljena naloga. Doloèena je tudi naloga reševalcu, pogoj (ang. stipulation) npr. matiraj èrnega v doloèenem številu potez.

Problemom podobne naloge so taktiène uganke, kjer je potrebno najti najboljšo potezo, ki vodi k matu ali materialnem dobitku. Take uganke so lahko del dejansko odigranih partij ali pa so sestavljene tako, da spominjajo na obièajno šahovsko igro. Po drugi strani pa problemi, kot umetno sestavljene naloge, nimajo videza pozicije iz šahovskih partij, èeprav jih je možno doseèi iz zaèetne postave.

Ocena:   Ogledov: 8449  Prispeval: Tajnik

  5 najvišja ocena!


Komentarji:

 Trenutno ni dodanih mnenj!

Dodaj mnenje:

Vzdevek: E_mail:
Mnenje:
Vsa polja so obvezna!

Vse obiskovalce naprošamo, da ob pisanju sporočil in mnenj upoštevajo pravila lepega vedenja! Za neprimerno vsebino poslanih sporočil lastnik spletnega mesta ne odgovarja, takšna sporočila bomo brisali!

Strani/stran: 1/1 |< < 1 > >|