Postanite sponzor
Za izpolnitev vseh naših načrtov in za normalno delovanje društva, seveda ne gre brez finančnih sredstev zato vas vabimo in naprošamo, da nam s finančnim prispevkom pomagate pri delovanju kluba. Za vaše sodelovanje, kot tudi za vso podporo, ki jo boste nudili našemu šahovskemu klubu, se iskreno zahvaljujemo!
Impresum
Lastnik:
ŠK Branik Maribor
Odgovorni urednik:
Miran Zupe
Tehnično urejanje:
Franci Štiberc
Za vsebino spletne strani in posameznih rubrik odgovarja urednik, za vsebino "Koledar dogodkov" odgovarja organizator dogodka, ki je vsebino posredoval naši spletni strani ali jo objavil na spletni strani ŠZS.
Torek, 04. avgust 2020 10:37:42 - Novice
Financiranje mariborskega športa
Tudi letos zamuda pri finanèni pomoèi športnim klubom in društvom. Glavni krivec je pandemija, ki pa je omogoèila interventno financiranje in s tem lažje preživetje
Lani so imeli mariborski športni klubi in društva veliko pripomb na dodeljevanje obèinske denarne pomoèi zaradi zamude, morda še bolj pa zaradi nove aplikacije za prijavo na razpis. Zamuda je tudi letos, težav zaradi digitalizacije postopka je bilo manj, koronavirus pa je prinesel nove.
4 milijone evrov je za sofinanciranje športa namenila mariborska obèina, 11 odstotkov veè kot lani.
124 vlog je prispelo na razpis.
77 dni zamude je pri objavi rezultatov, sledi še pritožbeni rok.
Denar najkasneje v zaèetku avgusta
Rok za objavo rezultatov se je zamaknil za 77 dni. "Razlog je dejansko koronavirus, zato smo se odloèili na obèini izvesti interventni razpis, na osnovi katerega je dobilo pomoè 20 klubov od 32 prijavljenih," pravi mariborski podžupan za komunalo, promet in šport Samo Peter Medved. Pojasnjuje, da ne gre za zaèasno financiranje, ki se mu je obèina zaradi mnenja raèunskega sodišèa v preteklosti odpovedala, paè pa interventno financiranje zaradi koronakrize. "Razpis je bil dokaj hitro izveden, tako da so klubi, ki so imeli najveèje težave s financiranjem, te prebrodili," dodaja Medved. Denar bi lahko obèina zaèela dodeljevati klubom konec julija oziroma v zaèetku avgusta, kar je odvisno tudi od njih, kako hitro bodo odloèbe dvignili. Pritožbeni rok je osem dni od prejetja odloèbe, nato pa imajo 30 dni za odloèitev na prvi ali drugi stopnji. Letos je obèina prejela 124 vlog, eno manj kot lani. Lansko leto so imeli 32 ugovorov, od teh so enajstim ugodili.
Pred dnevi je za mariborska športna društva obèina pripravila posvet, na katerem so izvedli tudi anketo. "Zanimivo je, da je 76 odstotkov društev pritrdilo mnenju, da aplikacija ni zahtevna, si pa 86 odstotkov še vedno želi dodatnega usposabljanja, 90 odstotkov pa prièakuje veèjo pomoè lokalne športne zveze. Zato smo se odloèili, da bo Športna zveza Maribor prihodnje leto prevzela vlogo svetovalnega organa društvom. Aplikacija omogoèa, da nekateri podatki ostanejo za naslednje leto, vendar pa je veliko težav pri tem, da morajo imeti klubi zelo urejene evidence, èlanstvo, podatke o plaèilih, vadninah, zato smo se odloèili za pomoè," razume težave manjših klubov, ki delo opravljajo volontersko, Samo Peter Medved. Cilj obèine je, da bi roke skrajšali, kontrolo evidenc pa spremenili po vzoru kmetijskih subvencij, da bi komisija za 125 prijaviteljev potrebovala manj èasa. "Nesprejemljivo je, da vadba poteka od 1. januarja, klubi pa èakajo na rezultate razpisa in na denar do druge polovice leta. To bi vsekakor radi spremenili," pravi podžupan. Klubi ne bodo veè vmesni èlen.
Na obèini si želijo tudi, da klubi ne bi bili veè vmesni èlen pri financiranju športnih objektov. Klubom bo dodeljen samo denar za vadbo, za infrastrukturo pa bodo skrbeli Športni objekti Maribor. "Zdaj financiramo Športne objekte posredno preko klubov. Najveèji problem je, èe klubi na razpisu ne uspejo, temu sledi izpad financiranja zavoda. Èe pride do izpada prihodkov, pridejo Športni objekti konec leta na mestni svet z zahtevkom za pokrivanje izgube, èesar si vsekakor ne želimo," težavo izpostavlja Medved.
Koronakriza je zelo moèno zarezala v ligaška tekmovanja. Veè jih je bilo prekinjenih, v nekaterih panogah niti niso razglasili prvakov, nekatera državna prvenstva bodo kasneje, èe bodo epidemiološke razmere to dopušèale. Kriterijev za dodeljevanje denarja zaradi tega niso spreminjali. Rezultati so merilo, vendar bodo to problematiko morale urediti panožne podroène zveze, pravijo na mariborski obèini.
Lani je mariborska obèina za financiranje športa namenila 3,6 milijona evrov, letos pa znesek poveèala za enajst odstotkov na dobre štiri milijone evrov. Mariborska obèina si namreè želi, da bi tudi po mestnih èetrtih in v krajevnih skupnostih imeli športne centre.
Šah - Pirèev memorial še ni odpisan
"Mislim, da glede na situacijo s korono vse poteka dokaj normalno. Letos je obèina oziroma urad dal opcijo zaèasnega financiranja, za katero smo se lahko klubi prijavili. Razpis je bil prej tak kot prejšnja leta, ker je že konec lanskega leta izšel, tako da so bile prijave hitrejše kot vsa prejšnja leta. Se je pa zdaj vse malo zamaknilo zaradi korone, ker so doloèeni upravni postopki stali. Kljub virusu mislim, da bodo postopki hitreje zakljuèeni kot lani. Mislim, da postopek dodeljevanja sredstev letos izgleda dosti bolje kot lani," je zadovoljen tajnik Železnièarskega šahovskega kluba Maribor Jernej Buzeti. So finanène potrebe kluba zaradi korone manjše? Pirèevega memoriala letos verjetno ne bo? "Ni še èisto odpisan. Še vedno naèrtujemo, da bi ga izvedli. Kdaj in na kakšen naèin, še nismo dorekli, ker se epidemiološka slika toliko spreminja, da je vnaprej težko karkoli planirati. Memorial smo hoteli narediti v sklopu državnega prvenstva v zaèetku septembra, vendar nismo bili izbrani kot organizator. Zdaj išèemo drugo opcijo, pri èimer si želimo, da bi bil mednaroden. Èe ga bo mogoèe izvesti, bo jeseni. Ne razmišljamo o kakšni digitalni varianti na daljavo, ampak samo o klasiènem turnirju." Niè manj denarja ne bodo potrebovali letos, ker so bila vsa tekmovanja, ki se jih klub udeležuje, izvedena pred korono ali pa premaknjena na jesen in zimo. Nekaj èasa niso mogli vaditi, zato se je zmanjšal priliv iz vadnin, a ker imajo nekaj rezerve, klub ni ogrožen. Je pa bilo letos izpolnjevanje prijav vendarle lažje kot lani. "Ko smo se prviè prijavljali prek aplikacije, je bilo potrebnih veliko tehniènih zadev, da se je sploh èlanstvo vneslo. Te baze so sedaj urejene, tako da je bilo s tega vidika nekoliko lažje in vsi smo malo seznanjeni, kako prijava poteka. Lani pa je to bila kar velika sprememba za vse," pravi Buzeti.
Preberite celoto na Senijorji.info
Komentarji:
Trenutno ni dodanih mnenj!Dodaj mnenje:
Vse obiskovalce naprošamo, da ob pisanju sporočil in mnenj upoštevajo pravila lepega vedenja! Za neprimerno vsebino poslanih sporočil lastnik spletnega mesta ne odgovarja, takšna sporočila bomo brisali!
Strani/stran: 1/1 |< < 1 > >|